Afryka – Dziecko na Warsztat

Trzecie spotkanie w ramach warsztatu Dziecko na Warsztat dotyczył Afryki, a dokładnie kultura/rękodzieło/sztuka ludowa.

Na początku omówiliśmy położenie Afryki. Obejrzeliśmy książki, mapy, globus.

Następnie przedstawiłam dzieciom kto mieszka w Afryce. Obejrzeliśmy filmy z Masajami, Pigmejami. Troszkę również opisaliśmy krajobrazy (sahara/las równikowy/sawanna). Dzieciaki nie mogły do końca pojąć  co to jest pustynia… że tam nie ma trawy/drzew?!?!

Kiedy omówiliśmy powierzchownie nasze miejsce,  zajęliśmy się sztuką/tradycjami afrykańskimi. Okazuje się, że to bardzo rozwinięty pod tym względem kraj.

Na pierwszy rzut wzięliśmy ozdoby afrykańskie. Pokazałam dzieciom „okrojoną” wersje, bez pokazywania im tych, co najmniej dziwnych ozdób co wg mnie kaleczą ciało (martwiłam, że też będą chciały). Nawlekaliśmy koraliki.

 

DSC_0007

 

DSC_0008

 

DSC_0004

 

 

Kolejny poruszonym przez nas zagadnieniem były maski. Tutaj dziewczynki malowały się na wzajem.

 

DSC_0012

 

 

 

 

 

DSC_0009

 

Temat bardzo im się spodobał zwłaszcza malowanie ;)

Inne blogi biorące udział w projekcie:

Rozwijamy motorykę małą

W ciągu ostatnich dni, staram się  rozwijać motorykę małą u dzieci. Najstarsze i najmłodsze dziecię nie ma z tym najmnijeszego problemu, gorzej wypada mój średni. Ciężko dla niego coś przygotować, coś co wpadłoby mu w oko… uwielbia samochody i wszystkie tematy związane z nimi… Przeglądając inne blogi wpadłam na blog bielemorele.pl a tam świetny pomysł – synek przetestuje ją jutro.

Opis wykonania:

W Leroy Merlin kupiłam 1 deseczkę na płotek ;) Poprosiłam o pocięcie na wymiar 9x18cm
Kupiłam dodatkowo drewniane kołeczki i papier ścierny (100).
W domu powycinałam cyferki od 0 do 10 z papieru ściernego, przykleiłam go klejem Magic.  Na deseczkach zaznaczyłam miejsca dziurek, chciałam, aby dziurki były uporządkowane, pokazywały dziecku, ze liczba „rośnie”.
Cóż, kiepski ze mnie stolarz i niektóre dziurki są na wylot ;) ale przy 4 „wyczułam” wiertarkę i reszta jakoś poszła (wiecie, dzieci uwielbiają te pomoce, mimo, że sa niedokładnie wykonane). Na koniec przetarłam gdzie niegdzie papierem ściernym.

 

DSC_0024 DSC_0027 DSC_0028DSC_0035 DSC_0030

 

Kupiłam także, głównie z myślą o synku,  duże śruby i nakrętki… zabawka używana codziennie przez wszystkich!

 

DSC_0038