O ile rodzice dzieci w pełni sprawnych muszą podjąć decyzję, czy ich dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w przedszkolach publicznych, czy może ze względu na zakres zajęć bardziej wskazane będzie dla nich prywatne przedszkole, o tyle rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wybierają najczęściej przedszkole integracyjne. Takie przedszkola są obecnie prowadzone jako przedszkola publiczne, jak i przedszkola niepubliczne.
Dla kogo przeznaczone jest przedszkole integracyjne
Przedszkole z oddziałami integracyjnymi, które może również funkcjonować jako niepubliczne przedszkole, przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci, które mają specjalne potrzeby edukacyjne. To z myślą o nich powstaje program edukacyjny, w którym dziecko wspierane jest na każdym etapie przez profesjonalną kadrę pedagogiczną. W oddziałach integracyjnych obecne są również dzieci zdrowe, które uczą się, jak należy pomagać mniej sprawnym kolegom oraz poznają inne dzieci, które w odróżnieniu od nich poruszają się np. na wózkach. Umiejętności społeczne, nabyte w czasie wspólnych zajęć, są bardzo istotne w przyszłym rozwoju dziecka.
Dlaczego warto wybierać przedszkola integracyjne?
W przypadku większości dzieci wybór przedszkola jest podyktowany względami finansowymi (odpłatność w przedszkolach publicznych może być dużo niższa niż w przedszkolach niepublicznych, dodatkowo rodzice mogą decydować, na jakie zajęcia dziecko będzie dodatkowo uczęszczać). Natomiast rodzice dzieci niepełnosprawnych decydują się na oddziały integracyjne, aby w ten sposób umożliwić swoim dzieciom kontakt z rówieśnikami. W oddziałach integracyjnych oprócz opiekunek, które są odpowiedzialne za sprawowanie opieki nad całą grupą, obecni są również terapeuci, odpowiedzialni za realizację specjalnego programu stworzonego w oparciu o potrzeby edukacyjne dzieci. Terapeuci mogą prowadzić zajęcia ruchowe, mogą również realizować programy edukacyjne w oparciu o zajęcia plastyczne czy prowadzone w ramach terapii sensorycznej.
Przedszkole autyzm Warszawa https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych