Ameryka Północna muzyka/piosenka Dziecko na Warsztat

Kolejne wyzwanie mam blogujących w projekcie Dziecko na Warsztat.

Dzisiejszym tematem jest Ameryka Północna muzycznie :)

Na samym początku omówiliśmy kształt Ameryki Północnej  na naszej „dopasowywance”  i globusie (niestety obręcz nie wytrzymała upadku i pękła – ma ktoś jakieś pomysły na naprawę? )

DSC_0251

DSC_0252

DSC_0253

 

A także opis zwierząt i ukształtowania tego kontynentu, w książce „Atlas obrazkowy”:

DSC_0249

 

Następnie zaczęliśmy się zastanawiać co to jest muzyka?, z czego się składa?

Przeprowadziliśmy w tym celu doświadczenia: ustawiliśmy w rzędzie szklane kieliszki, tak aby się nie stykały ze sobą. Wlewaliśmy po kolei do nich wodę rosnąco: od małej ilości do pełnego kieliszka. Uderzaliśmy drewnianym kijkiem, pocieraliśmy krawędź paluszkiem po kolei każdy z kieliszków.

Podczas uderzeń w kieliszek, powietrze zostaje wprawione w drgania i powstaje dźwięk. Otrzymaliśmy wysokie i niskie dźwięki.

 

 

DSC_0227 DSC_0229 DSC_0231 DSC_0234

Dmuchaliśmy w pustą butelkę:

DSC_0239

Po tych doświadczeniach mogliśmy sobie odpowiedzieć co to jest w ogóle dźwięk: że jest on rodzajem energii, że powstaje w wyniku gdy coś drga, bądź porusza się.A takie drgania nazywamy wibracjami. Dźwięki słyszymy, ponieważ wibracje „trafiają” do naszych uszu poprzez powietrze.

 

Przeczytaliśmy w książce, gdzie jeszcze można usłyszeć dźwięk, np.: w telefonie, karetka pogotowia czy wóz strażacki, podczas odkurzania, podczas deszczu, krople uderzają o szybę. Dźwięki otaczają nas z każdej strony.

DSC_0236

DSC_0237

 

Następnie omówiliśmy zapis muzyczny.

Jakie mamy rodzaje nut: cała nuta, półnuta, ćwierć nuta i ósemka. Ich kształt i długość trwania.

W tym celu przygotowałam pudełeczko z 4 przegródkami i podpisaną fasolę odpowiednimi nutkami.

 

DSC_0241

DSC_0243

DSC_0244

 

Dzieci odkrywały z czego można jeszcze wydobyć dźwięki:

 

DSC_0245

 

DSC_0246

 

Czytaliśmy książkę „Świat w obrazkach – Muzyka” z całego serca dziękuję za nią mojej teściowej.

DSC_0254

 

W niej także znaleźliśmy instrumenty charakterystyczne dla Ameryki Północnej ale i nie tylko:

DSC_0255

DSC_0256

 

DSC_0257

 

W planach było zrobienie także instrumentów muzycznych: marakasy i kij deszczowy (zaklinacz deszczu) ale najpierw mama zaczęła rozwijać się poza ogniskiem domowym, a potem dzieci się rozchorowały… Ale posłuchaliśmy indiańskiej muzyki :)

 

Zapraszam na inne blogi biorące udział w projekcie:

 

Ameryka Połudnowa – święta/tradycje/zwyczaje

Mamy okres przedświąteczny: Świąt Bożego Narodzenia.

Ten okres jest szczególny dla każdego z nas… Wśród przygotowań, bieganiny za prezentami staramy się zatrzymać chociaż na chwilkę i przygotować się do świąt jak najlepiej.

Zapytałam dzieci co to są Święta Bożego Narodzenia, z czym im się one kojarzą, jakie  mamy zwyczaje. Najstarsza córcia odpowiedziała, że z Mikołajem, choinką, opłatkiem, Wigilią. Reszte gromadki musiałam troszkę wyedukować ;)

Przeczytaliśmy książki o tej tematyce, wypełnialiśmy zadania adwentowe i czekaliśmy.

DSC_0118

Stworzyłam także pudełko sensoryczne o tematyce świątecznej:

DSC_0257

DSC_0274

 

W Ameryce Południowej zdecydowana większkość mieszkańców to katolicy, jednak nietrudno się domyslić, że przebieg tych świąt wygląda inaczej niż u nas. Choćby ze wzgledu na fakt, że w tym okresie zaczyna się tam lato.

W Peru najważniejsza jest szopka bożonarodzeniowa. „Przygotowuje się ją na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, ale figurki do niej zbiera się już dużo wcześniej. W zależności od zamożności rodziny mogą to być miniaturowe konstrukcje aż po takie w skali 1:1, zajmujące w domu sporo przestrzeni. Szopki przyozdabia się kolorowymi światełkami, watą i sianem; centralne miejsce zajmuje żłobek z Jezusem oraz figurkami Maryi i Józefa Świętego, wokół rozstawione są zwierzęta. Porządne figurki są porcelanowe, ubrane w stroje jak w Europie.” /źródło: klik/

W związku z powyższym byliśmy oglądać szopkę na Starym Rynku:

 

DSC_0206

W Ameryce Południowej choinka zazwyczaj jest sztuczna, przystrojona sztucznymi światełkami, watą badź sztucznym śniegiem… my dla swojej zrobilismy ozdoby (pomalowaliśmy drewniane elementy: różne aniołki) i posiłkowaliśmy się gotowymi ozdobami z papieru:

 

DSC_0006

DSC_0009

DSC_0013

DSC_0015

DSC_0020

 

Nasza choinka:

DSC_0098

Oczywiście u nas również nie mogło zabraknąć kolędowania, ulubiona kolęda dzieci to „Przybieżeli do Betlejem”

 

Oto inne blogi biorące udział w projekcie: